در استخرهاي پرورش ماهي يكي از ضرورت‌هاي افزايش توليد، تامين نياز اوليه ماهي يعني اكسيژن مي‌باشد. در صورتيكه مقدار آب ورودي به استخرهاي پرورش ماهي را نتوان تامين كرد يا چنانچه مي‌خواهيم مقدار استفاده از منبع آب را كاهش دهيم مي‌توان از هوادهي استفاده كرد.

به طور كلي روش‌هاي هوادهي شامل هواده‌هاي سطحي و عمقي مي‌باشد. در روش هوادهي عمقي از ديفيوزر استفاده مي‌گردد. كه بهترين نوع ديفيوزر، ديفيوزرهاي حباب ريز مي‌باشد. زيرا هر چه اندازه حباب‌ها ريزتر باشد سطح خارجي حباب‌ها افزايش يافته و اكسيژن رساني به استخر بيشتر و با سرعت بالاتري انجام مي‌پذيرد.

سطح بيروني(حباب ساز) اين نوع ديفيوزرها از جنس لاستيك (EPDM)مي‌باشد. جنس بدنه (پايه و براكت) از نوع پلاستيك مقاوم پلي‌آميد است. نوع قفل براكت به بدنه توسط پيچاندن براكت به بدنه تامين مي‌شود.

 

مدل

        Kavian Flexible

Kavian Solid

جنس ممبران

    EPDM

Polypropylene

جنس بدنه

PP + GF 30%

PP + GF 30%

قطر

      12 اینچ

       12 اینچ

اندازه حباب‌ها

        3 - 1  میلیمتر

            4 - 2   میلیمتر

جریان هوا

            6 - 4 متر مکعب بر ساعت

        10 - 4  متر مکعب بر ساعت

سوپاپ یک طرفه (Check valve)

     تحت سفارش

        دارد

بازده دمایی

            80 - 0 درجه سانتی گراد

         80 - 0 درجه سانتی گراد


مزاياي ديفيوزرهاي عمقي حباب ريز

 

·         به علت ايجاد حباب هاي ريز سرعت انتقال و جذب اكسيژن بسيار بالاست.

·         عمر و مقاومت بالائي نسبت به دما و خوردگي دارد.

·         نصب و راه اندازي آن بسيار ساده و آسان مي‌باشد.      

·         مشكل گرفتگي ندارد.

·         افت فشار ناچيزي ايجاد مي‌نمايد.

·         كارايي و اثر بخشي بالايي دارد.

·         مصرف انرژي پاييني به همراه دارد.

كاربردها

·         اكسيژن رساني به آب استخر پرورش ماهي و ميگو

·         حذف گاز كربنيك ( ‍CO2) از حوضچه‌هاي پرورش ماهي و ميگو      

·         حذف آهن و منگنز و انواع گازها از جمله :H2Sو CO2از آب

 

 

 

شرایط نگهداری:

قابل توجه است که دیفیوزرها میبایستی تا قبل از نصب در پروژه و محیط کار در محلی تاریک و خشک نگهداری شود و نباید در تماس با هوای آزاد، خاک و علی الخصوص نور آفتاب قرار گیرند.

اشعه UV آفتاب اثر کاملا تخریبی بر روی ممبران دیفیوزرها دارد و خاصیت ارتجاعی را در ممبران (لایه غشایی لاستیکی) از بین می‌برد.  بر اساس استاندارد و تحقیقات آلمان DIN-7716 نور آفتاب، گرما، گرد و خاک و غبار، یخزدگی عامل اصلی آسیب رسان به لاستیک بکار رفته در ممبران دیفیوزر می‌باشد. لذا تا قبل از نصب از رها کردن دیفیوزرها در محل پروژه و استخرها بدون آبگیری جدا اجتناب نموده و در صورت نصب در محل،  تا زمان آبگیری با پارچه‌های مخصوص و یا صفحه های عایق در برابر نور آفتاب (اشعه UV) و گرد خاک پوشانده شوند. پیشنهاد میگردد با پارچه تارپولين (پارچه های ضد آب) پوشانده‏ شود.

توجه داشته باشید تا قبل از نصب در محیط و فضای‌های خارجی، دیفیوزرها در انبار با شرایط ذکر شده نگهداری گردد و این زمان متجاوز از یک سال نباشد.

  • شرایط سرویس دوره‌ای

دیفیوزرها جهت استفاده بهینه و طولانی مدت باید در زمانهای مشخص مورد رسیدگی و سیرویس ادواری قرار گیرند، که برای این منظور پیشنهاد میگردد که کلیه سیستمهای هوادهی غیر فعال گردیده و استخرها تخلیه شوند تادیفیوزرها جهت شستشو و بازبینی در دسترس باشند.

موثرترین روش  پاکسازی رسوبات و جرمهای روی دیفیوزرها، اسید شور کردن است، که اسید مورد استفاده در شستشوی دیفیوزرها، اسید فرمیک می‌باشد.

-    جهت باز کردن منافذ عبور هوا از روی ممبران‌ها ابتدا به آرامی با استفاده اسفنج ، ابر یا برس بسیار نرم روی ممبرانها را شستشو داده و سپس از واترجت برای تکمیل شستشویی لایه بیرونی دفیوزرها استفاده می‌نماییم، (رعایت فاصله بین نازل واتر جت تا دیفیوزر 50 سانتی متر می‌باشد و الزامیست، در غیر اینصورت باعث آسیب دید‌گی ممبران می‌شود)  پس از شستشویی لایه بیرونی ممبرانها، برای تکمیل فرآیند جرم زدایی از محلول اسید فرمیک استفاده مینماییم.

در سیستم هوادهی بعد از بلوئر، جهت تزریق اسید می‌بایست یک ورودی و درپوش طراحی نمود.( توجه داشته باشید که در زمان تزریق اسید به سیستم هوادهی بلوئر حتما خاموش بوده و مسیر حرکت اسید به سمت دیفیوزرها باشد  زیرا اسید فرمیک قابلیت آسیب رساندن به بلوئر ها را دارد) در ضمن باید ازمقاومت اتصالات، شیر ها و سیستم انتقال هوا در برابر اسید اطمینان حاصل گردد.

-  در مرحله بعد، اسید فرمیک با غلظت 85% به درون سیستم هوادهی تزریق شده و پس از بستن درپوش تزریق اسید سیستم هوادهی روشن می‌نماییم تا اسید از دیفیوزرها تخلیه گردد (حداکثر زمان هوادهی از نیم ساعت بیشتر نباشد).

  • ·از استفاده کردن هر نوع ماده شیمیایی به غیر از اسید فرمیک باعث آسیب جدی  و از بین رفتن ممبران دیفیوزر می‌گردد.
  • ·حتما توجه داشته باشید که در زمان طراحی و نصب می‌بایست از تمیز بودن و پاک کردن تمام لوله ها، اتصالات و تمام سیستم هوادهی اطمینان حاصل نمود و قبل از نصب دیفیوزرها تمام خطوط انتقال بدون کوچکترین ذره خاک و براده باشد.
  • ·برای بالابردن بازدهی و طول عمردیفیوزرها، تاکید می‌گردد، دو بار در سال فرآیند تمیز کاری و اسید شوری انجام شود.
  • ·خواهشمند است به میزان هوادهی برای هر دیفیوزر که بر اساس آستانه تحمل محصول طراحی شده است دقت فرمایید.

سرویس منظم، فشار هوادهی دقیق و نگهداری اصولی از دیفیوزرها عمر ممبران یا لایه قشایی را بالا برده و از خارج شدن محصول ازشرایط گارانتی جلوگیری می‌نماید.

 

PP + GF 30%